Danas vam donosim jedan jednostavan recept koji je idealan za ljetno vrijeme kada nam se ne petlja puno po kuhinji, kada od vrućine baš i nemamo apetita i kada nam svakako treba više tekućine. Danas vam pišem o mojoj miso juhi. Ovo nije klasična juha, niti je napravljena po izvornoj recepturi. Ona je vrlo jednostavna, a opet podložna raznim interpretacijama i kreativnim nadogradnjama. Bez obzira na jednostavnost i odstupanje od originalne japanske recepture ona je i dalje vrlo hranjiva te bogata enzimima i vlaknima.
Ako se niste do sada susreli s misom, koji je osnova ove juhe, onda svakako pročitajte i ostatak teksta. Miso je, naime, japanski tradicionalni proizvod, zapravo začinska pasta intenzivnog mirisa i okusa. Radi se o proizvodu dobivenom fermentacijom soje s dodatkom soli i koji gljivica, ponekad mu se dodaju i riža ili ječam. Kvalitetna pasta fermentira u drvenim bačvama i po nekoliko godina. Ovo je vrlo uobičajena namirnica u japanskoj kuhinji, a na zapadu je postala popularan kroz makrobiotičku i vegansku kuhinju.
Ovo je nutritivno vrlo vrijedan proizvod, a kako se radi o prirodno fermentiranoj pasti ona je bogata i dobrim živim bakterijama. Upravo zbog toga je ključno da miso ne prekuhamo kako ne bi uništili njegova nutritivna svojstva.
Tradicionalna miso juha spravlja se od povrća i temeljca dashi. Iako dashi nije teško pripremiti, ja ne kuham ovu juhu na taj tradicionalni način jer izrada dashija traži još cijeli niz egzotičnih namirnica. Kako bi pojednostavila postupak (i svoj život) odbacila sam kuhanje temeljca i došla do ove, za mene, dobitne kombinacije.
- 2 cm suhe wakame alge
- 3 – 4 mlada luka
- 2 tikvice
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 žličica kurkume
- malo soli
- 500 – 600 ml tople vode ili povrtnog temeljca
- 2 žlice miso paste
- tostirani sezam za posipanje i posluživanje
- Wakame algu operite pod mlazom hladne vode. Opranu algu potopite u zdjelici s malo tople vode. Nakon desetak minuta je ocijedite i sitno nasjeckajte, ostavite sa strane.
- Mladi luk operite i narežite na kolutiće. Bijele dijelove sačuvajte za pirjanje, a zelene za posluživanje.
- Tikvice operite i narežite na kockice.
- U loncu zagrijte dvije žlice maslinovog ulja pa na njemu pirjajte bijele dijelove mladog luka.
- Kada luk omekša dodajte tikvice, kurkumu i malo soli pa sve nastavite pirjati još par minuta.
- Dolijte vodu ili temeljac pirjanom povrću. Smanjite vatru i sve krčkajte u polupokrivenom loncu dok tikvice ne omekšaju. Nastojte na prekuhati tikvice, ostavite ih al dente.
- Pred kraj kuhanja dodajte i nasjeckanu algu.
- U zdjelicu stavite miso pastu, oduzmite malo tekućine od kuhanja tikvice i s time razrijedite miso pastu.
- Juhu maknite s vatre i u nju umiješajte pripremljeni miso. Juhu vratite na laganu vatru i dobro sve promiješate. Izrazito vodite računa da vam juha kojoj ste dodali miso ne prokuha.
- Kad se sastojci prožmu maknite s vatre i odmah poslužite posipano sa zelenim dijelovima mladog luka i tostiranim sezamom.
- Miso juhu je najbolje jesti odmah, svježe skuhanu.
- Ukoliko vam je ostane za kasnije kada je podgrijavate vodite računa da ne prokuha.
- U Japanu miso juhu najčešće jedu za doručak, možda bi mogli pokušati i vi tako nešto.
- Miso je slan te vodite računa da ne dodate previše soli u juhu. Radije doradite okus na kraju po vlastitom ukusu.