glavna jela, Kelj pupčar, palačinke, tikve, tikve/buče, veganska jela

Palačinke od slanutkovog i rižinog brašna

Palačinke bez glutena
Moram, jednostavno moram s vama podijeliti ovaj recept. Već dugo je na čekanju što nije fer prema njemu jer, ljudi moji, ove palačinke su predivne.
Mekane su, ukusne i mogu se kombinirati u slanim i slatkim varijantama. Uz sve to one su, pazi sad, gluten free, dairy free, nut free i egg free. Rekao bi čovjek da su od zraka napravljene, ali nisu i ništa im fali jer su toliko ‘free’. Ako mi ne vjerujete, jednostavno ćete ih morati isprobati. Eto tako!

Palačinke od slanutkovog brašna
Prvi put sam ih radila prije par mjeseci jer sam imala zadatak osmisliti nešto brzo, jednostavno i zdravo za radionicu na sajmu Mystic. Istraživanje me dovelo do indijskih „palačinki“ rava dosa koje su mi se odmah svidjele. Mene u pravilu sve indijsko vrlo brzo očara pa ni rava dosa nije bila iznimka. Ipak, ona se u originalu pravi s grisom, rižinim brašnom i integralnim brašnom, a ja sam htjela da moje palačinke budu što zdravije i po mogućnosti bez glutena.
Trendovski je to, znam, ali imam doma kandidata koji bježi od glutena k’o vrag od tamjana pa mu povremeno i udovoljim. Klikom tu, klikom tamo, došla do ovog recepta – minimalističkog, veganskog i upravo onakvog kakvog sam tražila.
Na Mysticu u nisam održala radionicu. Sustigli su me vrtićki virusi, ali sam bez obzira na boleštine ove palačinke radila nekoliko puta. Mala miss L. nije pretjerano oduševljena njima, ali zato se svi stariji od pet godina slažu da su izvrsne.

Što se punjenja tiče tu možete biti potpuno kreativni i nafilati ih s čim god želite. Ja sam htjela ostati u sezonskom raspoloženju i na veganskoj tematici pa sam ih poslužila s pečenom hokkaido bučom, sotiranim keljem pupčarom, bučinim golicama i bučinim uljem.
Čista improvizacija potpuno po mom ukusu, donosim vam recept za punjenje kao neku smjernicu koje se ne treba slijepo držati. Nećete pogriješiti i s bilo kojim drugim punjenjem, od mesa, sira pa sve do slatkih namaza. Naravno ako se odlučite za slatku varijantu izbacit ćete vlasac i ostale slane komponente iz recepta. 🙂

Palačinke od slanutkovog i rižinog brašna
Print
Sastojci
  1. za palačinke
  2. 170 g slanutkovog brašna
  3. 65 g rižinog integralnog brašna
  4. 1 ravna žličica kurkume
  5. 1 ravna žličica soli
  6. 1 žličica nasjeckanog vlasca
  7. ½ žličice mljevenog kumina
  8. 350 ml tople vode
  9. malo kokosovog ulja za prženje
  10. za punjenje
  11. 1 mala hokkaido buča
  12. ½ žličice kumina
  13. ½ žličice gorušice
  14. ½ žličice cimeta
  15. ¼ žličice muškatnog oraščića
  16. dobar prstohvat krupne morske soli
  17. maslinovo ulje
Postupak
  1. za palačinke
  2. Pomiješajte obje vrste brašna pa im dodajte sve začine.
  3. Polagano dodavajte toplu vodu i neprestano miješajte pjenjačom. Smjesa mora biti malo gušća nego za klasične palačinke.
  4. Zagrijte tavu za palačinke i premažite je s vrlo malo kokosovog ulja.
  5. Pomoću zaimače grabite po malo smjese za palačinke i kružnim pokretima je izlijte na ugrijanu tavu.
  6. Pecite s jedne strane dok se ne palačinka ne krene sama odvajati lagano od tave. Pažljivo je preokrenite i pecite još malo s druge strane. Ove palačinke su krtije od onih koje inače poznajemo pa hoće i pucati tako da morate biti oprezni.
  7. Pečene palačinke prebacite na tanjur, slažite ih jednu na drugu i držite ih pokrivene kako se ne bi sušile.
  8. Poslužite ih s nadjevom po želji ili s ovom mojom improvizacijom.
  9. za punjenje
  10. Hokkaido buču operite, prepolovite, očistite od koštica (koje možete sačuvati za grickanje) i narežite na kriške.
  11. Kriške prebacite u vatrostalnu posudu, posipajte ih kuminom, gorušicom, cimetom i muškatnim oraščićem. Dodajte sol i maslinovo ulje pa je ubacite u pećnicu zagrijanu na 200˚C.
  12. Pecite dok potpuno ne omekša.
  13. Pečenu narežite na komade.
  14. Kelj pupčar operite i prepolovite.
  15. U tavi zagrijte kokosovo ulje pa na njemu pržite pripremljeni kelj pupčar.
  16. Po potrebi ga malo podlijte vodom i pirjajte dok ne omekša te ga začinite solju i paprom.
  17. Pomiješajte pečenu buču i kelj pupčar. Njima napunite palačinke, posipajte sve bučinim golicama i par kapi bučinog ulja te guštajte.
Napomene
  1. Kada mijesite palačinke vodu dodavajte postepeno. Ova smjesa je malo gušća nego klasične palačinke. Slanutkovo brašno dosta dobro upija tekućinu tako će smjesa i stajanjem postati gušća. Ako vas ne mući gluten onda ovoj smjesi dodajte još 65 g integralnoga pšeničnog brašna i one će biti elastičnije i lakše ćete s njima raditi.
Cukar http://cukar.com.hr/

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.