doručak, kruh, predjela

Zrnata beskvasna pogača

Kruh bez kvasca

Kruh naš (ne)svagdašnji.
Nije tajna da obožavam raditi kruh i igrati se dizanim tijestima. Fascinira me cijeli proces dizanja tijesta i kvasca kao i prekrasan miris friško pečenog kruha.
Ipak, koliko god volim domaći kruh već mjesecima nisam pekla, a ni jela onaj klasični bijeli. Da budem skroz precizna moram vam reći da nisam jela nikakav kruh s kvascem ili bili koji drugi pekarski proizvod. Uzrok tome je moja, još uvijek aktualna, odluka o malo zdravijem životu. Tako obično bijelo brašno i kvasac mijenjam cjelovitim brašnima i fermentacijom.

U zadnjih nekoliko mjeseci ispekla sam desetine svakakvih beskvasnih kruhova, a rezultati su varirali od totalnih katastrofa do poprilično ukusnih primjeraka. Kod ovakvih kruhova problem najčešće predstavljaju upravo brašna koja se ne ponašaju i ne mijese jednako kao pšenično. Treba s njima više strpljenja i malo eksperimentiranja, ali čak i onda kad ih prokužite nikad ne očekujte kruh poput onog bijelog.
Uz brašna koja rade problem, problem znaju napraviti i razni podizači poput praška za pecivo i sode bikarbone. Tako se nekad kruh s njima previše mrvi, nekad se ne podigne uopće, a nekad mu prevlada okus sode pa nije pretjerano ukusan.

Kruh bez kvasca

Nakon puno, puno eksperimentiranja došla sam do ove kombinacije koja je za mene dobitna, a da stvar bude još bolja, ovaj kruh je brutalno jednostavno napraviti. Za njega vam ne treba gotovo nikakva vještina i nema straha da se neće dići. Nema tu ni miješenja koje može biti naporno i dosadno, kod ovog recepta sav posao za vas obavljala najobičniji ručni mikser. Jednostavno, zar ne?

Ovaj kruh je zapravo jedna inačica irskog kruha sa sodom samo što umjesto sode bikarbone koristim prašak za pecivo, a ‘tajna’ njegove teksture se krije u prahu ljuspica psyliuma.
Psylium ljuspice dobivaju se mljevenjem ovojnice indijskog truputca i koriste se kao odličan i niskokaloričan izvor vlakana.
Ljuspice se često koriste u zdravstvene svrhe posebno kod laganih probavnih tegoba, ali izvrsno funkcioniraju i kao dodatak pecivima. Posebno se dodaju pecivima koja su potpuno bez glutena (što kod mog kruha nije slučaj) jer bubrenjem postaju vezivo koje imitira gluten.

Kruh bez kvasca

Ha, možda zvuči komplicirano, ali stvarno nije, ne dajte da vas pokoja strana riječ zaplaši. Psylium možete kupiti u gotovo svim ljekarnama, prodavaonicama zdrave hrane kao i u DM-u. Brašna koja koristim, kao i sjemenke, sada možete nabaviti gotovo svugdje. Zapravo, ako tražite jednostavan recept za malo zdraviji kruh ovo je recept za vas.
Mi kruh jedemo samo za doručak pa nam ova jedna pogača traje i do pet dana. Kada se potpuno ohladi zamotam ga prozirnom folijom i pospremim ga u hladnjak na taj način zadrži svježinu svih pet dana.

Zrnata beskvasna pogača
Print
Sastojci
  1. 250 g integralnog raženog brašna
  2. 100 g integralnog pirovog brašna
  3. 100 g ječmenog brašna
  4. 50 g heljdinog brašna
  5. 2 žlice lanenih sjemenki
  6. 2 žlice suncokretovih sjemenki
  7. 2 žlice bučinih golica
  8. 2 žličice chia sjemenki
  9. 1 žlica psylium praha
  10. malo sitno sjeckanog ružmarina
  11. 1 žličica soli
  12. 3 žlice maslinovog ulja
  13. 450 ml vruće vode
  14. 1 prašak za pecivo (kupite onaj bez fosfata)
  15. mješavina sjemenki za posipanje
Postupak
  1. U zdjeli za miksanje pomiješajte sve vrste brašna, dodajte sjemenke, ružmarin i sol te sve dobro promiješajte.
  2. Potom dodajte maslinovo ulje i vruću vodu pa sve dobro izmiješajte ručnim mikserom, spiralnim nastavcima. Tijesto će biti dosta gusto, ali vi samo nastavite miksati, ono upravo takvo treba biti.
  3. Prekrijte tijesto krpom i ostavite ga tako 6 – 8 sati na sobnoj temperaturi da fermentira.
  4. Nakon fermentacije tijestu dodajte jedan prašak za pecivo i dobro sve izmiješajte ručnim mikserom, spiralnim nastavcima.
  5. Okrugli kalup za torte promjera 26 cm obložite papirom za pečenje pa u njega prebacite tijesto.
  6. Mokrim rukama tijesto zagladite i poravnajte u kalupu. Posipajte ga mješavinom sjemenki i pecite u pećnici na 180 stupnjeva 50 – 60 minuta, pećnicu nije potrebno prethodno grijati.
  7. Kako bi bili sigurni da je kruh pečen zabijte u njega čisti nož pa ako nož izađe čist kruh je pečen.
  8. Kruh odmah izvadite iz kalupa i ohladite ga na rešetki.
Cukar https://cukar.com.hr/

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.