Ima neka tajna veza između Dalmatinki i Indijske kuhinje. Generalno većina Dalmatinaca koju poznajem ne vole pikantnu hranu, oni su zagovornici lagane mediteranske prehrane bez puno kerefeka. Ipak neki od njih otkriju mirodije dalekog istoka koje više ne zaboravljaju. Tako je nekako to bilo i sa mnom.
Moje prvo upoznavanje Indije, pa time i indijske kuhinje, zapčinje s Indiana Jonesom (a čime bi drugim). Sjećate se drugog filma iz serijala “Indiana Jones and the Temple of Doom“? Radnja filma je smještena upravo u Indiji u dvorcu usred prašume. Po dolasku u dvorac Indy i njegova pratilja su kraljevski ugošćeni s najčudnijom (blago rečeno) večerom koju sam u životu vidjela (kad je ovaj film snimljen imala sam svega 4 – 5 godina). Našlo se na toj trpezi zmija, majmunskih glava, mozgova i još koje čega. Jasno je da nakon ovakve scene dijete ni ne pomišlja ikad probati kakav indijski specijalitet.
Nije prošlo puno vremena kad je moja negativna iluzija o indijskoj kuhinji ispravljena, imala sam priliku jesti pravu indijsku hranu u izvedbi Engleza i nije bilo posluženo ništa što puže ili gmiže. E sad me nemoj te pitati jeli to bila autentična indijska hrana ili engleska inačica jer se zbilja ne sjećam (a sumnjam da bi tada i znala razliku), znam samo da sam se zaljubila.
Prošlo je dosta godina od tih prvih indijskih iskustava do mojih fakultetskih godina i eksperimentiranja sa raznim kuhinjama. Dok sam studirala nisam kuhala ali sam imala puno prijateljica koje jesu. Tako me jednoga dana jedan od njih pozvala na ručak, na curry. Mojoj sreći nije bilo kraja, samo sam je usputno priupitala jel ona sigurno to zna skuhat. Pošto je odgovor bio potvrdan ja sam se sretna zaputila na ručak. Uh kako sam bila razočarana kad sam shvatila da ćemo jesti prženu piletinu prelivenu Uncle Ben’s gotovim curry umakom.
Kad sam započela kuhati jedna od prvih stvari koju sam željela naučiti kuhati bio je upravo curry.
Naši kulinarski Internet portali su prepuni recepata za curry ali kako sam kasnije saznala gotovo ni jedan nema veze s indijskom kuhinjom. Naime svi oni koriste curry prah koji se zapravo ne koristi u indijskoj kuhinji već je zapadnjačka “izmišljotina”. Najviše o indijskoj kuhinji sam naučila od mojih virtualni prijateljica blogerica Monsoon i Maninas. Kod njih ćete naći dosta zanimljivih recepata, ali i korisnih savjeta o indijskoj kuhinji. Za pravu stvar treba puno, puno začina koji su nama malo teže dostupni no kad ste uporni sve možete nabaviti. U receptu ću za svaki začin napisati gdje ga se u Zagrebu može kupiti u nadi da ću nekome pomoći. Ovo jelo sam htjela napraviti maksimalno jednostavno, ne znam ima li ono ikakve veze s indijskom kuhinjom, a nastalo je kao fusion bezbroj recepata koje sam pročitala u zadnje vrijeme. Nama se jako svidjelo, a sve ostalo je ipak manje bitno. Ovaj recept šaljem Branki kao ulaznicu za “Ajme koliko nas je“, blogersku igru koju je pokrenula Monsoon, a tema ovog mjeseca je paprika.
SASTOJCI
1 kg fileta pilećih prsa
2 srednja luka (oko 200g)
4 režnja češnjaka
2 cm korijena đumbira (ima ga u svakom super marketu na odjelu voća i povrća)
2 zelena feferona (originalno ide chili ali njih nisam našla)
400 g sjeckane rajčice (ja sam koristila pelat)4 žlice slatkog vrhnja1/2 žličice sjemenki korijandera (proizvođač Kotany, ima ga u Kerumu na Ciboni i Super Konzumu)
1 cm cimeta u štapiću
1/2 žličice kumina (budite oprezni, ovdje se ne radi o rimskom kuminu s kojim se obično posipaju peciva već o azijskom kuminu koji je kod nas dosta teško nabavit, ima ga u Dioni, proizvođač Amora)
1/2 žličice piskavice (štand sa začinima na Trešnjevačkom placu, pakira Bušić)
3 zelene mahune kardamoma (štand sa začinima na Trešnjevačkom placu, pakira Bušić)
1 žličica kurkume (proizvođač Kotany, Super Konzum i Kerum na Ciboni)
1 žličica garam masala (proizvođač Rajah, Super Konzum)sol
maslinovo ulje
malo vode po potrebiPOSTUPAK
- Piletinu operite, očistite od masnoća te je narežite na kockice.
- Feferone raspolovite po dužini i ostružite ih od sjemenki. Sjemenke bacite, a feferone sitno nasjeckajte.
- Sitno nasjeckajte luk, češnjak i đumbir (đumbir bi trebao biti nasjeckan sitno kao i češnjak).
- U tarionik (mužar, avan) stavite štapić cimeta, piskavicu, ostrugane sjemenke kardamoma, koijander i kumin te sve dobro usitnite.
- Luk pirjajte na 3-4 žlice maslinovog ulja dok ne omekša i dobije zlatnu boju.
- Luku dodajte pripremljeni češnjak, đumbir i feferone te nastavite pirjati.
- Kad sve omekša dodajte začine pripremljene u tarioniku te kurkumu i garam masalu.
- Dodajte i piletinu te sve dobro izmiješajte i kratko pirjajte.
- Piletini dodajte nasjeckane rajčice i po potrebi malo vode. Smanjite vatru, začinite solju i lagano krčkajte oko 30 minuta.
- Po isteku 30 minuta umak bi se trebao zgusnuti, tada dodajte slatko vrhnje te nastavite kuhati još petnaestak minuta.
- Gotovo jelo poslužite uz basmati rižu (koje ja nisam imala pa sam skuhala običnu ).
16 Comments
mmm…zvuci jako fino… i super mi je sto si ljudima koji su tu napisala gde sta mogu kupiti 🙂 … super, super i slike su prelepe…
Mislim da posjedujem 99% potrebnih zacina za ovaj curry i zato cu ga isprobati prvom prilikom. Piskavicu sam kupila davno (na tresnjevackom placu) i sve do sada nisam imala pojima za sto da je upotrijebim 😉
Volim kombinaciju piletine i karija… ali moram da te pitam šta je piskavica?
Mi jednostavno nismo naviknuti na ove zaćine i okuse ali otvorena sam za sve opcije, isprobati pa ako nam se svidi zašto ne i usvojiti:)
Ja isto obozavam indijsku kuhinju! Probacu ovaj tvoj kari, zvuci kao nesto sto cu cesto praviti 🙂
Jako fino. Volim ovakva egzotična jela.
eeej bas mi je super bilo citat tvoju pricu o indijskoj kuhinji! BRAVOOOOOO :))))a couple of tips:- pred kraj kad ubacis pomidor, kuhaj sve dok ti se ne pojavi ulje na vrhu sosa. to ti je znak da je govotovo.- kapulu mozes pirjat cak i vise, dok skoro ne posmedji (al triba pazit da se ne zapali). tako ces dobiti gusci i bogatiji sos, s jacim okusom. traje jedno 10 min ili vise, al se isplati. takodjer, piskavicu i jos neke cijele zacine mos ubacit u ulje cak i prije kapule. – zacine mozes popiraj na ulju, kurkumi triba jedno 5 – 10 s, brzo se pali. korijander u prahu se moze stavit prvi, jer najkasnije gori. – probaj dodat prstohvat garam masale na kraju, prije serviranja. to malo probudi okuse. inace, garam masala se moze koristiti i na pocetku i/ili na kraju kuhanja. ENJOY!!!!
jooooooj izbrisao mi se komentar!!! plakat cu. popizdim na ovu novu opciju komentara od bloggera, ovo mi se cesto dogadja. ne voli wordpress, sta li, ili san ja debil. ma bit ce ovo drugo.ANYWAY…. tila san ti rec da mi je bilo super citat tvoju pricu o curry-u! bravoooo! :))))
joj aj mi javi sto ti je ostalo od komentara. vise nista ne znan… imas li onaj prvi s natuknicama?
khm…ja napisala opširni komentar neki dan i sad ga nema, grrr…uglavnom, jako volim curry, da skratim priču 😀
Ovo ti je Andrea super,pravim vec ove nedelje!
@Maslinka, hvala i nadam se da neke od ovih stvari možeš nabaviti u Beogradu! ;)@Jubistacha, hvala ti, kod Maninas imaš još zanimljivh recepata u koje ide piskavica. :)@Gaga, piskavica je sjeme koje se dosta koristi u istočnjaćkim kuhinjama na engleskom se zove fenugreek. Hvala ti na komentaru! @Marija, hvala i nadam se da će ti se svidjeti. :)@Nlo, treba isprobati, u stvari okusi i nisu tako neobični (bar se meni tako čini) a pikantnost kontroliraš s količniom chillia odn. feferona. :)@Vali, hvala!@Maninas, puno ti hvaal na savjetima. Vidjela sam u različitim receptima da se začini dodaju u različitom trenutku pa sam ja išla ovako po svom nekom felingu. Kapulu sam dosta dugo dinstala al opet ne do smeđe boje jer me bilo strah da će zagorit! 🙂 Što se komentara tiče ne znam zašto se pojavljuju problemi, nisi prva koja se požalila. Sad sam isključila opciju moderiranja komentara, pa možda tako bude lakše! :)@Monika, hvala ti, evo kao što sam napisala i Maninas, isključila sam opciju moderiranja komentara pa možda sad bude bolje! 🙂
@Vera, pisale smo komentar u isto vrijeme. Hvala ti i nadam se da će ti se svidjeti. 🙂
Kao što je netko rekao, imam doma 99% potrebnih začina. A ove koje nemam, već više od godinu dana se spremam potražiti na nekoj tržnici – ali očito nisam. Prije 2 godine kupila sam indijsku kuharicu, ali nikako da se primim toga jer nikako da si kupim začine, i tako se to vrti u krug, a vrijeme prolazi… 🙁
looks good, sounds good.:) kao da si se rodila u indiji.;)fotografije su super. tako tople bas i kao i dobar curry. ta toplina koja te prozima i nekoliko sati nakon jela je jedan od razloga zasto volim indijsku kuhinju. ona prva recenica me tako zabavila. tajna veza izmedu dalmatinki i indijske kuhinje.:)))))
Mislim da se ne radi o moderiranju. Evo opet sam imala malih frka na sljedecem postu. Prvi put mi ne prihvati komentar, pa onda da. Slijed dodavanja zacina utjece na krajnji okus, tako da slobodno mos isprobavat kombinacije. triba samo znat da neki u vrucem ulju ispustaju svoja ulja (mislim) i okuse. Nece ti zagorit kapula, ne brini. Samo prid kraj moras vise pazit na nju. Ako mislis da ce zagorit, dodaj zlicu vode, ili smanji vatru ako bas moras. I ja sam se iznenadila kad sam vidila koliko je dugo moja frendica dinjstala kapulu (ona je porijeklom iz punjaba). Doduse, ovo je isto jedna varijacija na temu, i ne dinjsta se toliko kapula za sve curry-e. Piskavice se dosta koristi u juznjackoj i istocnoj kuhinji. Pomirisi ju. Jel ti poznata ta aroma? Mirise bas ko curry! to je zato jer su najpoznatije curry mjesavine zacina potekle s juga (Madras), odatle je krenuo i izvoz, a oni dosta koriste piskavicu. Super je s povrcem, ili ribom. Jesi mozda nasla nigella seeds? ili kalonji na hindu. pojma nemam kako se to kaze na hrv, al to su ti one crne sjemencice na naan kruhu. Benglaci ti prave jednu super mjesavinu zacina s piskavicom, gorusicom (crnom ili smedjom), sjemenkama koromaca (fennel), kuminom i nigellom. Super je s povrcem ili u tarki sa dhalom (tehnika kuhanja zacina u vrucem ulju; dodaje se na kraju i/ili na pocetku kuhanja). Poslat cu ti ja par paketica postom ako oces!!!