dobra hrana, glavna jela, lagana jela, riba, sojin umak

Marinirani pečeni losos u sojinom umaku

Sojin umak je postao jedna od osnovnih namirnica u mojoj kuhinji. On je vjerojatno prvi egzotični, dalekoistočni sastojak koji sam ikad kupila i isprobala, a upravo zahvaljujući njemu odškrinula sam vrata nepoznatih i dalekih kuhinja Kine i Japana. Dakako, kad sam počela kuhati i istraživati hranu, na našem tržištu nije bilo velikog izbora egzotičnih namirnica. Sojin umak (soja sos) je bio zapravo jedan od rijetkih kojeg se moglo naći. Tada nisam ništa znala o njemu, a nisam znala niti prepoznati kvalitetan proizvod pa sam isprobavala svašta. Danas srećom imamo mnoštvo egzotičnih umaka pa među njima možemo izabrati i neke vrlo kvalitetne.


No vratimo se na početak – što je uopće soja sos?!

Sojin umak tradicionalni je proizvod nastao u Kini prije više od 2000 godina. Od tamo se njegova uporaba proširila diljem Azije gdje se koristio prvenstveno kao začin, često kao zamjena za sol, posebice zbog svog snažnog umamija.

Priprema se fermentacijom mahuna soje uz dodatak zrna pšenice i rasola. Ova drevna receptura pripreme zadržala se do danas i svaki kvalitetni sojin umak ne bi trebao sadržavati ništa više od toga. Upravo takav je Kikkoman Naturally Brewed Soy Sauce. Spravlja se po tradicionalnoj recepturi od osnovnih sastojaka bez umjetnih boja, pojačivača okusa i sličnih dodataka. Osim toga on nosi i oznaku ‘vegan’ te je prikladan umak za sve one koji ne jedu mesu.

A znate da sam ja slaba na sve fermentirano pa tako ovaj umak smatram posebno vrijednim začinom. Koristim ga na mnoge načine – kao začin za povrće iz woka, dodatak riži i rezancima ili ga koristim kao marinadu za meso i ribu.

Marinirani losos u sojinom umaku

To je uloga koju sam mu dodijelila u današnjem receptu. Petak je, pa iako ne držim puno do tradicije, danas se umak lijepo potrefio s ribljim receptom. Marinirala sam file lososa u sojinom umaku, dodala sam i malo sezama, papra i maslinovog ulja pa sve ispekla u pećnici. Uz ovo jelo nije mi trebalo puno više od toga, malo mirisne jasmin riže i brzo ukiseljene mrkve.

Na kraju evo i recepta za marinirani losos u sojinom umaku

Pečeni losos mariniran u sojinom umaku
Print
Za marinirani losos
  1. 300 g filea lososa
  2. 4 žlice Kikkoman Naturally Brewed Soy Sauce umaka
  3. 2 žlice maslinovog ulja
  4. 1 žličica češnjaka u granulama
  5. ½ žličice đumbira u prahu
  6. svježe mljeveni papar
  7. 1 žličica sezama
  8. 1 žličica crnog sezama
Za brzo ukiseljenu mrkvu
  1. 2 mrkve srednje veličine
  2. cijeđeni sok jednog limuna
  3. 1 žlica Kikkoman Naturally Brewed Soy Sauce umaka
  4. 1 žlica smeđeg šećera
  5. 1 žlica mirina
  6. dobar prstohvat soli
Postupak
  1. File očistite od kostiju, ako ih je kojim slučajem ostalo, pa mu pažljivo odstranite kožu. Napravite to laganim potezanjem kože i opreznim rezanjem vrlo oštrim nožem.
  2. Očišćeni file prerežite na dva jednaka dijela i prebacite u dublju posudu u kojoj će se marinirati.
  3. U zdjelici pomiješajte sojin umak, maslinovo ulje, češnjak, đumbir i mljeveni papar. Dobro sve izmiješajte.
  4. Ovom mješavinom prelijte losos, pokrijte ga i stavite u hladnjak da se marinira, najmanje 2 sata.
  5. Marinirani losos izvadite iz marinade i prebacite na lim za pečenje obložen papirom za pečenje.
  6. Posipajte ga crnim i bijelim sezamom pa ga pecite u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva, 20 minuta ili dok se rubovi ne karameliziraju.
  7. Pečenog lososa odmah poslužite uz rižu, ukiseljenu mrkvu, krastavce i zelenje po želji.
  8. Dodajte još sojinog umaka, ako želite.
Za brzo ukiseljenu mrkvu
  1. Mrkve ogulite, narežite na prutiće – julienne i stavite u zdjelicu.
  2. U drugoj zdjeli sve ostale sastojke izmiješajte i dobro ih umutite dok se šećer ne otopi.
  3. Ovom mješavinom prelijte narezanu mrkvu. Dobro sve promiješajte, a po želji možete dodati sjeckani korijander ili čili papričicu.
  4. Mrkvu zatim pritisnite nekom težom zdjelicom ili teglicom kako bi bila u tekućini cijelo vrijeme te je tako ostavite najmanje 20 minuta na sobnoj temperaturi.
  5. Ovako brzo ukiseljenu mrkvu možete jesti odmah ili je zajedno s tekućinom prebacite u teglicu i čuvajte zatvorenu u hladnjaku do 3 dana. Meni je drugi dan čak najbolja.
Cukar http://cukar.com.hr/

Ovaj recept nastao je u suradnji s Nikasom.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.