jela s mesom, namazi, pašteta, piletina

Domaća pileća pašteta

Domaća pileća pašteta

Čini mi se da sam šprintajući ušla u novu godinu. Dvanaesti mjesec je bio kaotičan, posao me zatrpao sa svih strana, a sve je kulminiralo blagdanskim bolestima. Nova godina je započela u apsolutno jednakom tonu. Zapravo, osim datuma, kod mene se ništa s novom godinom nije posebno promijenilo. Stižu novi zadaci, novi projekti, novi izazovi… Žrvanj se ne prestaje vrtiti.
Jedina stvar koja se nikako ne nazire je odmor. U žrvnju je tako prošlo već deset dana ove 2018. godine, a ja vam još ni retka nisam napisala. Jednostavno nisam stigla udahnuti, sjesti za komp i napisati makar i samo recepte.

Činilo mi se nekako prikladno novu godinu otvoriti retrospektivnim postom o godini za nama jer, kakva bila da bila, ona je donijela i puno dobrih stvari, posebno u mom blogerskom životu. Zahvalna sam na tome i hvala svima vama koji čitate ove moje retke, koji kuhate po mojim receptima i svakodnevno me nadahnjujete da bude bolja. Puno stvari je obilježilo moju blogersku 2017. i mogla bi o njima napisati poduži post. Ipak, danas neću pisati tu retrospektivu, ne osjećam se dovoljno nadahnuto za to. 😀
Danas bi vam ispričala priču o pašteti.

Pašteta od jetrice
Da, upravo o tom ozloglašenom namazu od kojeg često bježim kao vrag od tamjana.
Zapravo, bježim od one paštete u limenci s neograničenim rokom trajanja. One koja je lišena svega dobroga što pašteta može biti, ali su joj zato dodali prstohvat boje, žličicu pojačivača okusa i na vrh noža konzervansa. Brrrr…

Pašteta od pileće jetrice
Domaća pašteta je sasvim druga priča. Ona je napravljena od kvalitetnih sastojaka, svježeg mesa, pravog maslaca i začina. Domaća pašteta i je prava delikatesa te se teško može usporediti sa svojim kupovnim rođakom. Da stvar bude još bolja, jako je jednostavna za izradu, a nije ni pretjerano skupa. Pisala sam vam već o domaćoj pačjoj pašteti, na taj način možete napraviti i svaku drugu, ali danas vam pišem o jednoj malo drugačijoj. Pašteti koja se peče u pećnici na pari. 😀

Pašteta
Nekad tamo u dvanaestom mjesecu, u cijelom tom kaosu, održala sam još jednu u nizu mojih radionica. Tema je bila francuska kuhinja, a ne meniju dakako pašteta. Radili smo je na malo brži način, ali u predivnoj kombinaciji sa suhim smokvama i orasima po Ana-Marijinom receptu. Uz čašicu vinu, puno smijeha i dobre atmosfere, ispričala sam dečkima (bila je to jedna od rijetkih radionica na kojoj su muške snage nadjačale nas cure) kako inače doma radim tu paštetu u pećnici. Svečano sam im obećala da ću i taj recept objaviti na blogu. Dečki su ga jako htjeli isprobati. Dan po dan i eto prođe skoro mjesec dana, a ja svoje obećanje nisam ispunila. Mislim da je krajnje vrijeme da se to ispravi pa vam danas pišem upravo o toj vrlo posebnoj pašteti. 🙂

Domaća pileća pašteta
Print
Sastojci
  1. 190 g maslaca
  2. 350 g pilećih jetrica (bez srca)
  3. 2 jaja
  4. 1 žličica soli
  5. ½ žličice quatre épices*
  6. 1 žlica konjaka
Za posluživanje
  1. tostirani kruh
  2. pekmez od šljiva
  3. orasi
  4. grožđe
Postupak
  1. Maslac otopite te od njega odvojite četiri žlice. Premažite male keramičke ramekine (zapremnine 125 ml) s te četiri odvojene žlice maslaca.
  2. Jetrice dobro očistite od žilica i masnoća, te odvojite srca ukoliko ste ih dobili s njima. Srca ne koristimo u ovom receptu kako nam ne bi kvarila okus, boju i teksturu paštete.
  3. Očišćene jetrice ubacite u blender, dodajte jaja, sol, začine i konjak te sve dobro usitnite.
  4. Kada dobijete glatku smjesu dolijevajte maslac u tankom mlazu neprestano sve miješajući.
  5. Smjesu raspodijelite u namašćene ramekine.
  6. Napunjene ramekine složite na veliki lim za pečenje te u njega dolijte kipuću vodu. Pazite da voda ne prelazi polovinu visine ramekina.
  7. Pecite sve u pećnici zagrijanoj na 150°C, 30 minuta.
  8. Gotovu paštetu izvadite iz pećnice i dobro ohladite, prvo na sobnoj temperaturi, potom u hladnjaku.
  9. Prije posluživanja pažljivo svaki ramekin prođite vrućim nožem kako bi odvojili paštetu od posude. Pažljivo preokrenite paštetu na tanjur i servirajte uz tostirani kruh, pekmez te voće ili sireve po želji.
  10. Paštetu možete čuvati u hladnjaku, dobro pokrivenu, maksimalno 6 - 7 dana.
Napomene
  1. *Quatre épices je francuska mješavina (kako joj samo ime kaže) četiri začina. Tradicionalno su to: mljeveni papar, klinčić, muškatni oraščić i đumbir, ali postoje i verzije s pimetom ili cimetom. Ovu mješavinu možete napraviti sami ili je možete kupiti u specijaliziranim trgovinama začinima.
Cukar https://cukar.com.hr/

3 Comments

  • Sigurno cu isprobati i ovu pastetu,bas volim citati Vas blog???

    Odgovori
    • Hvala puno Yaya! :*
      Čekam dojmove za paštetu. 🙂

      Odgovori
  • izgleda fantastično 🙂

    Odgovori

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.