džem, namazi, pekmez, šljiva, šljive, voće

Pekmez od šljiva iz pećnice

Pekemz od šljiva

Šljiva = pekmez
Pekmez = šljiva

Ako mi je nešto sinonim za pekmez onda su to šljive. Odrasla sam na pekmezu od šljiva, onom tamnom, tamnom, skoro crnom. S njim smo obavezno mazali kruh, baškotine, kekse, ponekad smo ga jeli na žlicu i naravno s palačinkama. Iako, moram vam priznati da nisam još skroz načisto sa sobom kakve su mi palačinke draže, s pekmezom ili s Linom. Znam, lejm sam. 😀

No, vratimo se mi na današnju temu – kad sam počela kuhati, prva zimnica koju sam poželjela napraviti bio je upravo pekmez/džem od šljiva. Držala sam se tada provjerenih informacija i kuhala ga sa šećerom (evo i recepta tu). Baš kao i sve drugo voće. Napredovala sam u međuvremenu i šećer izbacila iz svega u čemu nije nužno potreban, u kolačima ipak ponekad jest, ali u pekmezu od šljiva za njim nema nikakve potrebe.

Šljive su slatke same po sebi i dugim ukuhavanjem njihov okus se koncentrira u onaj predivni crni namaz koji toliko volimo.
Recept koji vam danas donosim najjednostavniji je koji možete zamisliti, a meni daleko najdraži. Naime, šljive samo operem, stavim na veliki duboki pleh od pećnice i pečem ih dok se ne pretvore u gusti namaz. I gotovo, to je to.

Pekmez od šljiva bez šećera

Ovo je tradicionalni način pripreme i zbilja mu nema premca. Ne bojte se prskanja i čišćenja pećnice, to su bablje priče, ova metoda je puno čišća nego klasično kuhanje.  😉

Kada pripremate pekmez na ovaj način možete se i poigrati dodavanjem alkohola i začina šljivama, ali nakon puno eksperimentiranja došla sam do zaključka da mi je najbolji samo od šljiva. Više ga ne pravim ni na koji drugi način, a koliko je dobar nek’ vam potvrdi činjenica da je moja jedinica jučer pojela cijelu jednu teglicu.
Sama.
Žličicom.
To dijete je inače najzahtjevnija osoba za hranjenje koju poznajem (nije na mene u svakom slučaju). 😀

Pekmez od šljiva bez šećera

Pekmez od šljiva iz pećnice
Print
Sastojci
  1. 2,6 kg šljiva (ili onoliko koliko želite, što više to bolje)
i još
  1. tepsija za pečenje
  2. sterilne teglice
Postupak
  1. Pećnicu zagrijte na 200°C.
  2. Šljive operite, prepolovite ih i odstranite im koštice.
  3. Posložite šljive u tepsiju i stavite ih peći u zagrijanu pećnicu. U početku nikakav dodatni napor ne trebate ulagati, samo pustite šljive da se peku.
  4. Nakon nekih sat i pol pečenja šljive će se krenuti zgušnjavati. Sada sve malo promiješajte i nastavite peći. Po potrebi smanjite i malo temperaturu pečenja.
  5. Kako će se šljive zgušnjavati i peći morat ćete češće miješati da ne zagore.
  6. Pekmez je gotov kada postane jako gust i tamno ljubičaste boje.
  7. Pažljivo ga izvadite iz pećnice i prebacite u sterilne teglice.
  8. Otvorene teglice ostavite u pećnici zagrijanoj na 110°C još desetak minuta. Nakon toga teglice zatvorite i umotajte ih u kuhinjsku krpu te ih ostavite da se postupno ohlade.
  9. Ohlađeno jedite kako najviše volite i uživajte.
Napomene
  1. Ovako pripremljen pekmez čuvajte na tamnom i hladnom mjestu i trajat će vam cijelu zimu. Ipak, jednom kada otvorite teglicu, potrošite ga unutar nekoliko dana.
Cukar http://cukar.com.hr/

3 Comments

  • Pozdrav!
    Baš ovih dana proučavam recepte i savjete za izradu svog prvog džema od šljiva jer imam na balkonu punu kašetu, i iskreno nemam pojma koliko ih je težinski. Čini mi se da ću morati raditi u 2 puta, možda prvi u loncu a drugi u pećnici (sad kad o tome razmišljam, mogla bih i istovremeno!). Šljive nisu preslatke ali nisu ni kisele, mislim da bi možda ipak trebalo staviti malo šećera, pa me zanima koliko bi to ”malo” moglo biti? Recimo na količinu od 4-5kg nekih 300-400g? Stavljala bih smeđi šećer – kad ga već dodajem da bar bude zdravija varijanta.
    Hvala i lijepi pozdrav
    Anja

    Odgovori
    • Pozdrav Anja,
      Pekmez i džem od šljiva zbilja nije ni malo izazovan za izradu tako da se s te strane ne moraš brinuti. U tekstu je link na moj recept za kuhani džem od šljiva, u njemu sam koristila 400 g šećera na 3 kg šljiva. To je bilo sasvim dovoljno šećera. Šljive će se zgusnuti bez obzira na šećer, samo ako ga je manje treba duže kuhati.
      Za ovaj u pećnici ti stvarno ne treba šećer, ali kužim da si skeptična i ja sam bila prvi put. Pošto imaš dosta šljiva predlažem ti da za probu napraviš malu količinu u pećnici potpuno bez šećera čisto da vidiš rezultat i da ga usporediš s ovim kuhanim. Pečeni pekmez ti ima okus kao koncentrirane šljive, možda je najsličniji suhim šljivama zapravo, dok je ovaj kuhani sličniji klasičnim džemovima i okusom i teksturom. 🙂

      Odgovori
      • Okej, super, hvala. Mislim da će ipak najbolje biti da fino sve izvažem pa onda odlučim kako dalje.
        Još samo da bude dosta staklenki 😀

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.